search

Kvaliteetne aknaklaas toob kodusooja


Tõenäoliselt mäletab suurem osa meist veel aega, mil toasooja lisamiseks tuli radiaatorist lihtsalt kuuma juurde keerata ja kui palavaks läks, sai aken avatud, mõtlemata sellele, kui palju soojusenergia tegelikult maksab. Nüüdseks on  kütteenergia hinnad oma olulise tõusu läbi vaja on leida võimalusi, kuidas toad soojaks saaksid ja raha seejuures tasku jääks. Kuigi ka hoone seina soojapidavus vajab tihtipeale järeleaitamist, on suurimaks soojakadude allikaks siiski aken.

Materjal loeb

Kõigepealt tuleb otsustada, millisest materjalist aknaid eelistada. Nagu juba öeldud, jaguneb materjalivalik laias laastus neljaks, ehk siis otsustada tuleb plastikust, puidust, puit-alumiiniumist või alumiiniumist akende vahel valides. Kui akende materjal valitud, siis tuleks langetada otsus akende tüübi osas. Eestis ostetakse enim nn Saksa tüüpi aknaid. Sissepoole kald-pöördavatavat akent eelistatakse eelkõige kasutus- ja hooldusmugavuse tõttu. Parema müra- ja soojusisolatsiooni saavutamine selle aknatüübi korral on lihtne ja suhteliselt soodne.

Klaaspaketi omadused

Aknaklaasidel on soojus- ja müraisolatsiooni tagamisel kõige määravam roll. Klaaspakett koosneb tavaliselt kahest või kolmest klaasist ja neid seob monoliitseks tervikuks klaaside vahele liimitud alumiinium-, roostevaba-, plastik- või komposiitmaterjalist vaheprofiil. Vaheprofiilid on täidetud niiskust imava ainega, et klaaside vahelisest  eraldada tootmise käigus sinna jäänud niiskus.

Tavaline kahekordne klaaspakett toodetakse tavapäraselt kahest 4-8 mm paksusest klaasist, millest sisemine on üldjuhul selektiivklaas. Kolmekordse klaaspaketi korral tagavad optimaalseima soojusisolastiooni 14-20mm vaheliistud ning kaks selektiivklaasi. Klaaside vahel kasutatakse tänapäeval üldjuhul argoongaasi. Õhust raskemate gaaside kasutamine vähendab klaaspaketi sisest konvektsiooni ning sellega paraneb klaaspaketi soojusisolatsioon. Selektiivse kattekihiga klaasid peegeldavad toasooja klaasilt tagasi tuppa, külma aga tagasi õue. Selektiivklaasi kasutuselevõtmine on vaieldamatult kaasaja klaasitööstuse tippsaavutus. Kahekordses tavaliste klaasidega klaaspaketis ühe klaasi asendamine selektiivklaasiga parandab klaaspaketi soojusjuhtivust 100 protsendi võrra. Kolmekordses klaaspaketis saab aga kasutada juba kahte selektiivklaasi. Teise selektiivklaasi kasutamine parandab aga tulemust veel ligi 30 protsenti võrra.

Soojusisolatsiooni parandamiseks on võimalik klaaside vaheline ruum täita õhust raskema argoon- või krüptoongaasiga. Argoongaas on suhteliselt odav ning selle kasutamine kahekordses klaaspaketis 16-18 mm laiuse vaheprofiili korral parandab klaaspaketi soojusisolatsiooni u 20% võrra. Krüptoongaas on aga argoongaasist veelgi raskem gaas ning parima soojusisolastiooni tagab vaid 12mm laiune klaaside vahe. Tänu sellele eelisele saab kasutada aknaraamides õhemat klaaspaketti ning paksema ja kallima aknaraami kasutamine pole vajalik

Lisaks tavalistele klaasidele on klaaspaketi koostamisel võimalik kasutada ka toonitud, karastatud või lamineeritud klaase, et rahuldada teie vajadusi nii ilu kui turvalisuse järele. Hea müraisolatsiooni tagab aknaraamile paigaldatud lisatihend ning spetsiaalne klaaspakett. Lamineeritud klaaside kasutamine tagab parima müraisolatsiooni. Müra summutamiseks ettenähtud klaaspaketid toodetakse üldjuhul vähemalt 2mm paksuse erinevusega klaasidest, sest need lasevad läbi erinevaid helisagedusi ja helid sumbuvad paremini.

Akna täiendav turvalisus tagatakse eelkõige klaasi valikuga. Kasutatakse kas lamineeritud ja/või karastatud klaasi ning turvasuluseid. Turvasulused takistavad akna või rõduukse raami lengis asuvatest vastusraudadest välja kangutamist, kuna sulusekeeled on T-kujulise peaga. Laste turvalisuse tagamiseks saab paigaldada lukustatavad aknakäepidemed või paigaldada spetsiaalsed sulused, mida saab ilma võtmeta avada vaid tuulutusasendisse.

Õige aknaklaasi valik on sama oluline, kui maja soojustamine, sest aitab tagada kodus hea sisekliima ning lõppkokkuvõttes ka kokkuhoiu küttekuludelt.

close
search

Hi, guest!

settings

menu