search

Kvaliteetne välisuks lisab majale ilmet


Kvaliteetse välisukse paigaldamine võmaldab lisaks elamispinna üldmulje parandamisele panustada ka iseenda ja oma vara turvalisusele. Eriti oluliseks muutub turvalise ukse olemasolu kevadel ja suvel, kui ollakse rohkem kodust eemal ning majapidamine jääb järelvalveta. Selleks, et koju naastes ei ootaks ees ebameeldivat üllatust, peaks järgima mõnda lihtsat tõsiasja.

Kui maja uksed ei ole kindlad, ei ole kodu turvaline. Uks peab olema tugeva konstruktsiooniga ja vähemalt 44 mm paksune. Eriti kerge on lõhkuda ukseklaasi, sellepärast tasub nõrgad uksed massiivsemate vastu vahetada. Muretsma peaks korraliku ja tugeva välisukse. See peaks olema vähemalt sama kindel kui trepikoja uks. Uksehinged peab kinnitama poltidega, uksepiida sisse võib paigaldada metallriba.

Ka luku kvaliteedi pealt ei soovita kokku hoida. Täpsemat nõu lukkude kohta saab küsida lukke müüvatest kauplustest, kuid oluline on teada, et kasulikud on lukud, mida saab avada ainult võtmega. Enamasti on turvaustel kaks lukku – ASSA 565 käigulukk ja Boda 428 turvalukk. Pigem soovitaks nende kahe asemel kasutada turvaluku standardile vastavat ASSA 2000 lukku, mis on kaks ühes – käigulukk ja turvalukk. Lukul on seespool liblikas, mida saab kodus olles mugavalt ukse sulgemiseks ja avamiseks kasutada. Kodust lahkudes saab liblika turvaluku asendisse fikseerida, mis võimaldab ust seestpoolt avamatuks jätta. See tähendab, et kui varas on majja/korterisse pääsenud näiteks aknast, siis ukse kaudu ta väljuda ei saa, kuna ust pole võimalik avada.

Üheks turvalisimaks valikuks on paigutada korterile metallist turvauks. Sellised uksed valmistatakse alati eritellimusena ning just vastavalt kliendi soovidele ja ukseava mõõtudele. Ka turvauksi on võimalik tellida nii ühe- kui ka kahepoolseid vastavalt sellele, kui lai on ukseava ning millis lahendust soovitakse.

Metall- turvauksed on valmistatud reeglina terasest kasutades erinevaid töötlemistehnoloogiaid, mis tagavad uksele vastupidavuse ning pika eluea. Ukselehe jäikust ning seeläbi ka turvalisust surendavad reeglina ukse sisse keevitatud L tähe kujulised ribid. Lisaks sellele kinnitatakse ukselengidele turvatihvtid, mis ulatuvad ukselengi sisse ning teevad seetõttu ukse lahtimuukimise oluliselt keerulisemaks. Need turvatihvtid teevad võimatuks ka lukustatud ukse eest ära tõstmise ning seda just juhul, kui murdvaraste poolt on näiteks ukse hinged läbi lõigatud. Tavalise ukse saaks sellise meetodiga väga lihtsasti eest ära tõsta.  Ka turvauksed peavad olema soojapidavad ning seeõttu soojustatakse need seest kivillaga. Kivivillaga on täidetud nii ukse leht kui ka lengi sisu. Lisaks sellel, et kivivill hoiab sooja, annab see uksele ka suhteliselt hea mürakindluse ning lisab sellega veelgi väärtust juurde.

Varastele ei meeldi tegutseda hästi valgustatud kohas. Paljud sensorite või infrapunakiirguse abil töötavad välisvalgustid süttivad, kui nende välja satub mõni liikuv objekt. Seega oleks väga hea, kui maja uksele langeks automaatika peale seadistatud valgusallikas, mis teeb murdvarga tegutsemise oluliselt keerulisemaks.

close
search

Hi, guest!

settings

menu