search

Õhksoojuspumpadest


Võib juhtuda, et olete end leidnud mõttelt, et hetkel olemasolev maja või korteri küttesüsteem ei ole piisav ning ei taga mõnusat toatemperatuuri. Samas aga ei soovi te olemasolevat küttesüsteemi täielikult välja lõhkuda ning uut ehitada. Sellisel juhul tulevad appi mitmed erinevad küttesüsteemid, mis on mugavaks alternatiiviks päevinäinud  küttekehale ning mis on ka piisavalt mugavad, et nende kasutamisega igaüks hakkama saaks.

Mugav ja säästlik küttesüsteem

Üheks mugavaimaks ning ka keskkonnasäästlikumaks lahenduseks on kindlasti õhksoojuspumbaga küttesüsteemi paigaldamine. Võib juhtuda, et olete end leidnud mõttelt, et hetkel olemasolev maja või korteri küttesüsteem ei ole piisav ning ei taga mõnusat toatemperatuuri. Samas aga ei soovi te olemasolevat küttesüsteemi täielikult välja lõhkuda ning uut ehitada. Sellisel juhul tulevad appi mitmed erinevad küttesüsteemid, mis on mugavaks alternatiiviks päevinäinud  küttekehale ning mis on ka piisavalt mugavad, et nende kasutamisega igaüks hakkama saaks.

Tavaline õhksoojuspump

Õhk-õhk soojuspumba tööpõhimõte on sama, mis külmikul. Külmutuskapis juhitakse kapi sees olev soojus taga asuvate ribide kaudu ümbritsevasse õhku. Õhksoojuspump pumpab päikeseenergia poolt salvestunud soojust välisõhust ning juhib selle hoonesse. Õhksoojuspump koosneb ühest välismoodulist ja ühest või mitmest sisemoodulist. Soojuspumba välismoodul võtab soojusenergiat välisõhust ning transpordib selle hoones asuvasse sisemoodulisse, kus juhitakse ventilaatori abil soojus ruumiõhku.

Õhksoojuspump töötab küll elektri pealt, kuid selle kasutegur on oluliselt suurem, kui elektriradiaatori oma, sest iga kulutatud kilovatt-tunni (kWh) juures toodab õhk-õhk soojuspump kuni 5,3 kWh soojusenergiat. Siiski peab arvestama sellega, et välistemperatuuri langedes langeb ka soojuspumba võimsus. Õhksoojuspumbaga võib aastas säästa küttekulult 30-50% ning seda tüüpi soojuspump sobib suurepäraselt kasutamiseks koos mõne teise küttesüsteemiga (elektriküte, gaasiküte jne). Võrreldes teiste soojuspumpasüsteemidega on õhksoojuspumpa investeerimine suhteliselt odav ning aitab oluliselt küttekulutustelt kokkuhoida. Lisaks aitab õhksoojuspump oluliselt parandada ruumiõhu kvaliteeti.

Õhksoojuspump – mugav ja säästlik

Õhksoojuspumbaga ei ole võimalik kütta radiaatorite vett ega toota sooja tarbevett. Kui on soov saada küttesüsteemist ka sooja tarbevett ning ühendada süsteem radiaatoriga, siis peaks valima hoopis õhk-vesi tüüpi soojuspumba. See seade ammutab samuti soojusenergiat meid ümbritsevast välisõhust, kuid annab selle hoone vesiküttesüsteemile (näiteks radiaator– või põrandaküte) ning lisaks toodab ka sooja tarbevett. Lisaks kütmisele on võimalik seadmetega ka jahutada. Seega on õhk-vesi soojuspump oluliselt mitmekesisemate võimalustega, kui tavaline õhksoojuspump.

Meie kliimas vajab õhk-vesi soojuspump lisakütteallika olemasolu. Olgu selleks elektriküttekeha, olemasolev tahke- või vedelkütuse katel või gaasikatel. Lisakütteallikat on vaja käredama pakase puhul, kuna õhk-vesi soojuspumbad kaotavad võimsust temperatuuri langemisega. Ideaalne töökindlus on garanteeritud kuni -15 kraadise välisõhu temperatuuri juures, kuid külmemate ilmadega jääb süsteem kahjuks hätta.

Õhk-vesi soojuspumbad suudavad  küttekulusid vähendada kuni 65%. Kokkuhoiu  konkreetne suurusjärk sõltub  aga mitmest asjaolust nagu objekti asukoht, köetava pinna suurus, küttesüsteemi olemus (kas radiaator- või põrandaküte), kas on soov kasutada ka jahutusfunktsiooni, jne.

Peamine põhjus, miks järjest enam õhksoojuspumpasid küttesüsteemidesse liidetakse, on nende suurepärased soojustegurid (COP). Kui tavapäraste kateldega (õli / gaasikatel) saab sisendenergiast ühe ühiku kohta (näiteks 1 kW) vähem kütteenergiat, siis õhksoojuspumbad toodavad ühest ühikust primaarsest sisendenergiast kuni kolm ühikut kütteenergiat. Seega on soojuspumba kasutamine küttelahendusena nii keskkonna- kui ka rahakotisõbralik tegu.

close
search

Hi, guest!

settings

menu