search

Uksed ja Aknad hoiavad kodu soojana


UKSED ja AKNAD

Uksed ja Aknad on oluline osa nii kodu välisilmest kui ka soojapidavuse aspektist. On teada, et uste ja aknede kaudu kaotab maja või korter umbes 26% soojast ning seetõttu on kvaliteetsed uksed aga veel enam aknad ning aknaklaaside valimine määrava tähtsusega. Tänapäevased energiasäästlikud aknad aitavad seda kadu vähendada, hoides sooja toas ning vähendades seeläbi küttele tehtavaid kulutusi. Võimalik on valida mitme erineva aknaklaasitüübi vahel, mis sobib igale maitsele ning eelarvele.

Kui selgub, et vana aken enam sooja ei pea, siis on valikuid kaks – kas püüda vana klaasi soojakindlamaks teha või osta sootuks uus aken, mille klaasid on valmistatud tänapäevase tipptehnoloogia järgi.

Vanadel akendel ei ole tihendeid, mistõttu on õhu läbilaskvus suur. Tulemuseks on oluline energiakadu, sest soojaks köetud õhk liigub majast välja ning aknast tuleb külm sisse. Seega on esimene kokkuhoiumeetod „vana hea toppimine” – topid oma aknal raami ja lengi vahed kinni, tõmbad teibid peale. Teine konstruktsiooniline nõrkus on kasutusel olevad üksikud klaasid – st. hermeetilise klaaspaketi asemel on aknad klaasitud üksikute klaasitahvlitega. Jällegi võimalus on oskuste ja tahtmise korral vana akent paremaks teha: tuleb freesida raami sisse klaaspaketi jaoks vajaliku ruumi (valtsi) ja asendada sisemise ühekordse klaasi paketiga. See muidugi eeldab, et akna puitosad ja hinged on veel piisavalt heas seisukorras ja kannavad lisaraskuse välja. Need võimalused on esialgu küll rahakotisõbralikumad, kuid pikas perspektiivis ei pruugi end siiski ära tasuda.

Kaasaegseid aknaid valmistatakse aga kõiki soojapidavuse nõudeid silmas pidades, mistõttu ei pea reeglina liigse soojakao pärast muretsema. Tänapäevastel akendel kasutatakse klaaspakette, milles lisaks hermeetilisusele on võimalik kasutada ka selektiivklaase, et peegeldada soojuskiirgust tuppa tagasi. Võimalik on kasutada akende vahel ka näiteks täitegaase, mille mõju seisneb paketisisese õhutsirkulatsiooni aeglustumises ja sellest tulenevalt väheneb energiakadu.

uksed

aknad ja uksed

Akna terviklik soojusjuhtivus sõltub tema komponentide soojusjuhtivuses: klaas ja puitprofiilid. Välja arvutatakse kaalutud keskmine – kaaluks võetakse pindala. Seega mida suurem on klaaspaketi osakaal akna pindalast seda paremad on soojusjuhtivuse näitajad. Tänapäeval armastavad paljud arhitektid ja inimesed suuri klaasipindasid – kellele ei meeldiks ilus vaade oma elutoast? Kuid siinkohal tuleb arvestada, et isegi parimatel turul müüdavatel akendel on soojusjuhtivus ikkagi kordi suurem kui korralikul seinal, millesse need aknad paigaldatakse. Seega on „klaasist maja” paratamatult ka külm maja. Ilusa vaate eest tuleb maksta rohkem raha kui tavalise vaate eest.

Aknaklaasidel on soojus- ja müraisolatsiooni tagamisel kõige määravam roll. Klaaspakett koosneb tavaliselt kahest või kolmest klaasist ja neid seob monoliitseks tervikuks klaaside vahele liimitud alumiinium-, roostevaba-, plastik- või komposiitmaterjalist vaheprofiil. Vaheprofiilid on täidetud niiskust imava ainega, et klaaside vahelisest gaasist (õhk, argoon, krüptoon) eraldada tootmise käigus sinna jäänud niiskus. Hermeetilisuse tagamiseks tihendatakse klaaspaketi serv 3-5mm paksuse polüisobutüleenmastiksi või UV-kindla silikooniga.

Uksed

Uksed ja piirded

Tavaline kahekordne klaaspakett toodetakse tavapäraselt kahest 4-8 mm paksusest klaasist, millest sisemine on üldjuhul selektiivklaas. Klaaside vahele paigaldatakse 16-18 mm laiune alumiiniumist vaheprofiil. Kolmekordse klaaspaketi korral tagavad optimaalseima soojusisolastiooni 14-20mm vaheliistud ning kaks selektiivklaasi. Klaaside vahel kasutatakse tänapäeval üldjuhul argoongaasi. Õhust raskemate gaaside kasutamine vähendab klaaspaketi sisest konvektsiooni ning sellega paraneb klaaspaketi soojusisolatsioon.

Selektiivse kattekihiga klaasid peegeldavad toasooja klaasilt tagasi tuppa, külma aga tagasi õue. Selektiivklaasi kasutusele võtmine on vaieldamatult kaasaja klaasitööstuse tippsaavutus. Kahekordses tavaliste klaasidega klaaspaketis ühe klaasi asendamine selektiivklaasiga parandab klaaspaketi soojusjuhtivust 100 protsendi võrra. Kolmekordses klaaspaketis saab aga kasutada juba kahte selektiivklaasi. Teise selektiivklaasi kasutamine parandab aga tulemust veel ligi 30 protsenti võrra.

Õige klaasitüübi valik sõltub eelkõige sellest, millisele elamule seda paigaldama hakatakse ning millised on kliendi vajadused. Tänapäevaste tehnoloogiatega on kõigil võimalik leida endale sobivaim.

close
search

Hi, guest!

settings

menu